ÁPOLÁSTUDOMÁNY

Az Ápolás önálló diszciplína, mely az Orvostudomány mellett halad és találkozási pontjaik nyomán kialakulnak azon létrának fokai, melyen betegeink elérik a gyógyulást.

 Varga Katalin

okleveles ápoló

INTENZÍVES ÁPOLÁSI BETÉTLAP

Az ápolási terv 24h-ra készül, mivel ezt az időegységet lehet a legjobban beosztani az ápolási folyamat ésszerű és egységes egészében az intenzív terápiás ápolás szempontjai alapján.

Az ápolási folyamat definíciója a WHO szerint:

Az ápolási folyamat az egyének, családok és / vagy közösségek egészsége érdekében végzett jellegzetes ápolási beavatkozások rendszere. Magába foglalja a tudományos módszerek alkalmazását a beteg vagy kliens, család vagy közösség egészségügyi szükségleteinek meghatározására, a szükségletek kielégítésének tervezését, az ápolási tevékenység megvalósítását és az eredmények értékelését.

Az ápolási folyamat

1.      Az ápolási szükségletek megállapítása

 szükségletek felmérése [a beteg problémája] + orvosi diagnózis = ápolási diagnózis felállítása

2.      A tervezés

ápolási diagnózis + orvosi utasítások = ápolási probléma Þ ápolási terv készítése

3.      Az ápolási terv végrehajtása

 ápolási manőverek kivitelezése

4.      Értékelés - visszacsatolás

a beavatkozások értékelése, visszacsatolás = szükség esetén a szükségletek újra felmérése + az egyén státuszában bekövetkezett változások = új ápolási diagnózis felállítása

Ápolási folyamat az intenzív terápiás ápolás gyakorlatában

Az ápolási szükségletek felmérésekor, kerülnek meghatározásra az ápolási diagnózisok, amelyek a beteg problémáit fedik le, ehhez kapcsolódik az orvos diagnózis és a terápiás utasítása. Az ápolási probléma tehát az orvosi diagnózisból, az ápolási diagnózisból és a terápiás utasításokból épül fel. Mindezeket figyelembe véve kell elkészíteni a személyre szabott 24h-ás ápolási tervet, majd az ápolási, ill., terápiás manőverek után az értékelést, és amennyiben szükséges, újra fel kell mérni az egyén egészségügyi szükségleteit. Adott esetben előfordulhat az értékelés, ill., az újra felmérés kapcsán, hogy új ápolási diagnózis, ill., ápolási probléma merül fel, ezért visszacsatolást kell alkalmazni, és új ápolási terv készítése után, a megvalósított ápolási manőver eredményét ismételten értékelni kell.

ÁPOLÁSI FOLYAMAT

Felmérés > Ápolási diagnózis felállítása > Orvosi utasítások > Ápolási problémák meghatározása > Ápolási terv készítése > Ápolási manőverek kivitelezése > Értékelés > Szükség esetén újra felmérés > Esetleg új ápolási diagnózis felállítása > Orvos utasításai > Az ápolási problémák revíziója Þ Új ápolási terv készítése > Az ápolási manőver kivitelezése > Értékelés

 

Az előszerkesztett ápolási diagnózisok kiegészítést igényelnek, melyeknek meg kell felelni az adott egyén aktuális állapotával, az orvosi diagnózissal, és mindezekkel szükségszerűen ok - okozati összefüggésben álljon a végleges, kiegészített ápolási diagnózis. Amennyiben más ápolási diagnózist kívánunk használni az üresen hagyott sorokban erre is, mód van. 

 

Az előszerkesztett ápolási diagnózisok alkalmazása

(ok-okozati összefüggések felállításával teljes)

1. Spontán légzés elégtelensége: Az egyén képtelen az élete fenntartásához szükséges légzésre önállóan. (gépi lélegeztetés, O2-terápia)

 2. Légutak elégtelen tisztulása: Az egyén kielégítő légzését, közvetlenül vagy közvetve fenyegeti az eredményes köhögésre ill., köpetürítésre való képtelenség.

 3. Keringés zavara: Minden olyan alap ill., kísérő kórkép vagy tünet, amely a normál keringést módosítja. (ritmuszavar, hypertonia, hypotonia, stb.)

 4. Emelkedett ICP: (az intrakraniális alkalmazkodó képesség csökkenése) Olyan klinikai állapot, amelyben a koponyaűri térfogat megnövekedését ellensúlyozó normális folyadékdinamikai változások nem megfelelően következnek be, ennek következtében a koponyaűri nyomás ismételten aránytalanul növekszik meg különféle káros és ártalmatlan ingerek hatásaként.

 5. Fájdalom: Súlyos diszkomfortot okozó fájdalmat érez a beteg. A szubjektív jelzéseken túl figyelembe kell venni a fájdalom objektív tünet együttesét is.

 6. Műtét utáni állapot: A posztoperatív szakra jellemző általános tünet együttesek alkotják. (vérzés, drének, anémia, faktor hiány, stb.)

 7. Együttműködés hiánya: Amikor az egyén apátia, hospitalizáció, zavartság, ill., eszméletlenség következtében nem kíván ill., nem tud együtt működni az őt ellátó egészségügyi teammal.

 8. Hőháztartás zavara: (kóros testhőmérséklet kockázata) Az érintett egyén nem képes testhőmérsékletét a normális tartományban tartani. (hypotermia, láz, subfebrilitás)

 9. Folyadék háztartás zavara: Az egyén folyadék háztartásában bekövetkezett zavarok. (ödéma, hypovolaemia)

 10. Ion háztartás zavara: Az egyén ion háztartásában bekövetkezett zavarok, a kórkép, ill., a terápia okán. (hypokalémia, hyperkalémia, hyponatrémia, hypernatrémia, hypocalcémia, stb.)

11. CH háztartás zavara: A kórképből adódóan ill., a kezelés kapcsán kialakuló szénhidrát anyagcserezavarok.(hyperglikémia, hypoglikémia)

12. Módosult tápanyagfelvétel: Az adott egyén orvosi diagnózisából eredő, ill., az aktuális állapota miatt kialakuló részleges vagy teljes táplálkozási hiba. (nyelés képtelenség, nehezített nyelés, carencia, étvágytalanság, stb.)

 13. Módosult vizeletürítés: Az orvosi diagnózis, a megváltozott körülmények, a részleges vagy teljes inmobilitás, a terápiás ill., ápolási manőverek miatt a vizeletürítés módja zavart szenved. (funkcionális inkontinencia, reflexes inkontinencia, megterhelési inkontinencia, teljes inkontinencia, ingerinkontinencia, vizeletretenció, anuria, oliguria, polyuria, stb.)

 14. Módosult székletürítés: Az orvosi diagnózis, a megváltozott körülmények, a részleges vagy teljes inmobilitás, a terápiás ill., ápolási manőverek miatt ún., kóros székletürítés alakul ki. (székrekedés, vastagbélpangás, vélt székrekedés, hasmenés, székletinkontinencia)

15. Immobilitás: Az egyén aktuális státuszából adódóan különféle okok következtében képtelen a hely, ill., a helyzetváltoztatásra, részlegesen vagy teljesen. (gyengeség, tetraplégia, eszméletlenség, stb.)

 16. Thrombosis kockázata: A tartós fekvés, műtét, ill., az immobilitás miatt lelassul az egyén perifériás keringése, ezáltal hajlamosabbá válik a thrombosis kialakulására.

 17. Decubitus kockázata: A részleges vagy teljesen inmobilis beteg, tartósan nyomásnak kitett bőrfelületein nyomási fekélyek alakulhatnak ki.

 18. Fertőzés kockázata: Az egyén annak a kockázatnak van kitéve, hogy opportunista vagy patogén mikroba (vírus, gomba, baktérium, protozoon, vagy más parazita) hatol a szervezetébe, külső vagy belső fertőzőforrásból.

intenzives_dokumentacio.gif

 

Felhasznált irodalom:

  • Lynda Juall Carpenito - Ápolási diagnózisok (Medicina 1996)
  • Potter - Perry - Az ápolás elméleti és gyakorlati alapjai (Medicina 1996)
  • Nosza Magdolna - Ápolástani alapismeretek (SE-EFK jegyzet 2000)
  • Gyulai Teodóra - Ápoláselmélet - Ápolásfilozófia (SE-EFK jegyzet 1999)

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 107
Tegnapi: 70
Heti: 374
Havi: 1 325
Össz.: 469 011

Látogatottság növelés
Oldal: Intenzíves ápolási betétlap
ÁPOLÁSTUDOMÁNY - © 2008 - 2024 - apolastudomany.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »